Final Stage Bracket: https://challonge.com/CC3Finals
Qualification Bracket: https://challonge.com/CC3Qualies
Rules and Settings: https://www.aoezone.net/threads/clowncup-3-rules-and-settings.166084/
ClownCatLeague Bracket: https://challonge.com/CC3ClownCatLeague
ClownCup3 Game Overview, Recorded Games:
Games Below were played on Hotfix 37906 (June 2nd, 2020), Version 101.101.37906.0.5105673(?)
Release Notes: Link
ClownCatLeague
QF, SF and Final were played on Hotfix 37515 (July 27th, 2020)
Release Notes: Link
Games Below were played on Hotfix 37906 (June 2nd, 2020), Version 101.101.37906.0.5105673(?)
Release Notes: Link
Qualification Bracket: https://challonge.com/CC3Qualies
Rules and Settings: https://www.aoezone.net/threads/clowncup-3-rules-and-settings.166084/
ClownCatLeague Bracket: https://challonge.com/CC3ClownCatLeague
ClownCup3 Game Overview, Recorded Games:
Games Below were played on Hotfix 37906 (June 2nd, 2020), Version 101.101.37906.0.5105673(?)
Release Notes: Link
Main Event - Final Stage Grand Final
Sunday 25th July, 13 GMT: TheViper vs TaToH
Sunday 25th July, 13 GMT: TheViper vs TaToH
Main Event - Final Stage Semifinals
Saturday 24th July, 15GMT: TaToH vs Modri
Saturday 24th July, after DMWC3 and 1st Semifinal: TheViper vs Hera
Saturday 24th July, 15GMT: TaToH vs Modri
Saturday 24th July, after DMWC3 and 1st Semifinal: TheViper vs Hera
Main Event - Final Stage Quarterfinals
Thursday 23rd July, 15GMT: Hera vs Vinchester
Thursday 23rd July, 18GMT: TaToH vs Vodka_L
Friday 24th July, 14GMT: ACCM vs Modri
Friday 24th July, 14GMT: TheViper vs BacT
Thursday 23rd July, 15GMT: Hera vs Vinchester
Thursday 23rd July, 18GMT: TaToH vs Vodka_L
Friday 24th July, 14GMT: ACCM vs Modri
Friday 24th July, 14GMT: TheViper vs BacT
Main Event - Final Stage Ro16
Sunday 12th July, 18GMT: TheViper vs Running
Tuesday 14th July, 18:30GMT: MbL vs Modri
Wednesday 15th July, 14GMT: TaToH vs Ganji
Wednesday 15th July, 19:30GMT: slam vs Vodka_L
Thursday 16th July, 13GMT: BacT vs Miguel
Friday 17th July, 14GMT: ACCM vs DauT (AW due to illness. Score before: ACCM 1 - 0 DauT)
Saturday 18th July, 01GMT: Hera vs Capoch
Saturday 18th July, 09GMT: Vinchester vs JonSlow
Sunday 12th July, 18GMT: TheViper vs Running
Tuesday 14th July, 18:30GMT: MbL vs Modri
Wednesday 15th July, 14GMT: TaToH vs Ganji
Wednesday 15th July, 19:30GMT: slam vs Vodka_L
Thursday 16th July, 13GMT: BacT vs Miguel
Friday 17th July, 14GMT: ACCM vs DauT (AW due to illness. Score before: ACCM 1 - 0 DauT)
Saturday 18th July, 01GMT: Hera vs Capoch
Saturday 18th July, 09GMT: Vinchester vs JonSlow
Main Event Ro16 (Play-offs)
Monday 6th July, 11GMT: Ro16 DauT vs Feanor
Wednesday 8th July, 17GMT: Ro16 Miguelzin vs Darknoob
Thursday 9th July, 11:30GMT: Ro16 PROject_Belgium vs Running
Thursday 9th July, 14GMT: Ro16 Modri vs classicpro
Thursday 9th July, 15GMT: Ro16 Ganji vs Glokken
Thursday 9th July, 16GMT: Ro16 St4rk vs JonSlow
Friday 10th July, 01GMT: Ro16 Capoch vs Bruh
Friday 10th July, 19GMT: Ro16 Vodka_L vs Stefan
Monday 6th July, 11GMT: Ro16 DauT vs Feanor
Wednesday 8th July, 17GMT: Ro16 Miguelzin vs Darknoob
Thursday 9th July, 11:30GMT: Ro16 PROject_Belgium vs Running
Thursday 9th July, 14GMT: Ro16 Modri vs classicpro
Thursday 9th July, 15GMT: Ro16 Ganji vs Glokken
Thursday 9th July, 16GMT: Ro16 St4rk vs JonSlow
Friday 10th July, 01GMT: Ro16 Capoch vs Bruh
Friday 10th July, 19GMT: Ro16 Vodka_L vs Stefan
Main Event Ro32
Tuesday 30th June, 20GMT: Ro32 Kellar vs Feanor
Tuesday 30th June, 22GMT: Ro32 Modri vs The Bloodless
Wednesday 1st July, 14GMT: Ro32 DauT vs Dench
Thursday 2nd July, 11GMT: Ro32 PROject_Belgium vs ChriSt
Thursday 2nd July, 19GMT: Ro32 PL_Dziamdziak vs Running
Thursday 2nd July, 19GMT: Ro32 Vodka_L vs Weizenesel (GeneralGrom)
Thursday 2nd July, 22GMT: Ro32 St4rk vs FelixAldi
Friday 3rd July, 08GMT: Ro32 Stefan vs flightlessbird
Friday 3rd July, 18GMT: Ro32 Ganji vs rmcoo
Saturday 4th July, 08GMT: Ro32 classicpro vs D3rp
Saturday 4th July, 15:30GMT: Ro32 JonSlow vs Fedex
Saturday 4th July, 16GMT: Ro32 K4sva vs Glokken
Saturday 4th July, 16GMT: Ro32 Bruh vs GodOfTheGodless
Saturday 4th July, 17GMT: Ro32 Darknoob vs Scogo
Saturday 4th July, 23GMT: Ro32 Capoch vs wAkKo
Sunday 5th July, 20GMT: Ro32 Miguelzin vs infected
Tuesday 30th June, 20GMT: Ro32 Kellar vs Feanor
Tuesday 30th June, 22GMT: Ro32 Modri vs The Bloodless
Wednesday 1st July, 14GMT: Ro32 DauT vs Dench
Thursday 2nd July, 11GMT: Ro32 PROject_Belgium vs ChriSt
Thursday 2nd July, 19GMT: Ro32 PL_Dziamdziak vs Running
Thursday 2nd July, 19GMT: Ro32 Vodka_L vs Weizenesel (GeneralGrom)
Thursday 2nd July, 22GMT: Ro32 St4rk vs FelixAldi
Friday 3rd July, 08GMT: Ro32 Stefan vs flightlessbird
Friday 3rd July, 18GMT: Ro32 Ganji vs rmcoo
Saturday 4th July, 08GMT: Ro32 classicpro vs D3rp
Saturday 4th July, 15:30GMT: Ro32 JonSlow vs Fedex
Saturday 4th July, 16GMT: Ro32 K4sva vs Glokken
Saturday 4th July, 16GMT: Ro32 Bruh vs GodOfTheGodless
Saturday 4th July, 17GMT: Ro32 Darknoob vs Scogo
Saturday 4th July, 23GMT: Ro32 Capoch vs wAkKo
Sunday 5th July, 20GMT: Ro32 Miguelzin vs infected
Main Event Ro64
Saturday 27th June, 18GMT: Ro64 JonSlow vs Blade
Saturday 27th June, 19GMT: Ro64 Ofelia vs The Bloodless
Saturday 27th June, 20GMT: Ro64 Scogo vs Hara_Kiri
Sunday 28th June, ~10GMT: Ro64 Kellar vs mratin
Sunday 28th June, 11GMT: Ro64 Dench vs Socksyy
Sunday 28th June, 14GMT: Ro64 classicpro vs Lappa
Sunday 28th June, 14GMT: Ro64 infected vs czsomero
Sunday 28th June, 15GMT: Ro64 Godofthegodless vs dimo: AW
Sunday 28th June, 15GMT: Ro64 Modri vs Adalolf
Sunday 28th June, 15GMT: Ro64 Running vs OrnLu
Sunday 28th June, 16GMT: Ro64 Stefan vs Chirris
Sunday 28th June, 17GMT: Ro64 K4SVA vs Frodo
Sunday 28th June, 18GMT: Ro64 Feanor vs Rxndy
Sunday 28th June, 18GMT: Ro64 Ganji vs King_Marv
Sunday 28th June, 19GMT: Ro64 Dziamdziak vs Ovenka
Sunday 28th June, 24GMT: Ro64 St4rk vs Eye
Monday 29th June, 14GMT: Ro64 PROject_Belgium vs Good_Game
Monday 29th June, 15.30GMT: Ro64 WaRRioR vs FelixAldi
Monday 29th June, 17GMT: Ro64 Ondrej94 vs Weizenesel
Monday 29th June, 18GMT: Ro64 Darknoob vs OLADUSHEK
Monday 29th June, 18 GMT: Ro64 rmcoo vs Wineland
Monday 29th June, 18GMT: Ro64 DauT vs Memb
Monday 29th June, 22GMT: Ro64 Capoch vs Pete26196
Tuesday 30th June, 01GMT: Ro64 wAkKo vs Rodrigus
Tuesday 30th June, 09GMT: Ro64 Flightlessbird vs Runit
Tuesday 30th June, 19GMT: Ro64 Miguelzin vs Cong4ever
Tuesday 30th June, 23GMT: Ro64 bruh vs El_Pimentero
Wednesday 1st July, 14GMT: Ro64 Glokken vs Gurke
Wednesday 1st July, 15GMT: Ro64 ChriSt vs Piezod
Wednesday 1st July, 21GMT: Ro64 Vodka_L vs BigBoy
Thursday 2nd July, 15GMT: Ro64 D3rp vs Saps
Friday 3rd July, 16GMT: Ro64 Fedex vs MingudaiLee
Saturday 27th June, 18GMT: Ro64 JonSlow vs Blade
Saturday 27th June, 19GMT: Ro64 Ofelia vs The Bloodless
Saturday 27th June, 20GMT: Ro64 Scogo vs Hara_Kiri
Sunday 28th June, ~10GMT: Ro64 Kellar vs mratin
Sunday 28th June, 11GMT: Ro64 Dench vs Socksyy
Sunday 28th June, 14GMT: Ro64 classicpro vs Lappa
Sunday 28th June, 14GMT: Ro64 infected vs czsomero
Sunday 28th June, 15GMT: Ro64 Godofthegodless vs dimo: AW
Sunday 28th June, 15GMT: Ro64 Modri vs Adalolf
Sunday 28th June, 15GMT: Ro64 Running vs OrnLu
Sunday 28th June, 16GMT: Ro64 Stefan vs Chirris
Sunday 28th June, 17GMT: Ro64 K4SVA vs Frodo
Sunday 28th June, 18GMT: Ro64 Feanor vs Rxndy
Sunday 28th June, 18GMT: Ro64 Ganji vs King_Marv
Sunday 28th June, 19GMT: Ro64 Dziamdziak vs Ovenka
Sunday 28th June, 24GMT: Ro64 St4rk vs Eye
Monday 29th June, 14GMT: Ro64 PROject_Belgium vs Good_Game
Monday 29th June, 15.30GMT: Ro64 WaRRioR vs FelixAldi
Monday 29th June, 17GMT: Ro64 Ondrej94 vs Weizenesel
Monday 29th June, 18GMT: Ro64 Darknoob vs OLADUSHEK
Monday 29th June, 18 GMT: Ro64 rmcoo vs Wineland
Monday 29th June, 18GMT: Ro64 DauT vs Memb
Monday 29th June, 22GMT: Ro64 Capoch vs Pete26196
Tuesday 30th June, 01GMT: Ro64 wAkKo vs Rodrigus
Tuesday 30th June, 09GMT: Ro64 Flightlessbird vs Runit
Tuesday 30th June, 19GMT: Ro64 Miguelzin vs Cong4ever
Tuesday 30th June, 23GMT: Ro64 bruh vs El_Pimentero
Wednesday 1st July, 14GMT: Ro64 Glokken vs Gurke
Wednesday 1st July, 15GMT: Ro64 ChriSt vs Piezod
Wednesday 1st July, 21GMT: Ro64 Vodka_L vs BigBoy
Thursday 2nd July, 15GMT: Ro64 D3rp vs Saps
Friday 3rd July, 16GMT: Ro64 Fedex vs MingudaiLee
ClownCatLeague
QF, SF and Final were played on Hotfix 37515 (July 27th, 2020)
Release Notes: Link
ClownCatLeague GF
Tuesday 11th August, 16:30GMT: Chrazini vs DeineMoM
Tuesday 11th August, 16:30GMT: Chrazini vs DeineMoM
Release Notes: Link
ClownCatLeague Ro16
Sunday 12th July, 16GMT: Ro16 Enmipho vs Ragdoll
Tuesday 14th July, 19GMT: Ro16 andae23 vs DeineMoM
Wednesday 15th July, 17GMT: Ro16 VAAAAAAAAAAAAAAT vs Nico77
Thursday 16th July, 18GMT: Ro16 Ragnar_mars vs Ivan: AW
Friday 17th July, 17GMT: Ro16 IYIyth vs Gyeseongyeon
Sunday 19th July, 14GMT: Ro16 Chrazini vs Akeno
Azu vs PointiBoi: AW
GmanStreams vs HuntingX: AW
Sunday 12th July, 16GMT: Ro16 Enmipho vs Ragdoll
Tuesday 14th July, 19GMT: Ro16 andae23 vs DeineMoM
Wednesday 15th July, 17GMT: Ro16 VAAAAAAAAAAAAAAT vs Nico77
Thursday 16th July, 18GMT: Ro16 Ragnar_mars vs Ivan: AW
Friday 17th July, 17GMT: Ro16 IYIyth vs Gyeseongyeon
Sunday 19th July, 14GMT: Ro16 Chrazini vs Akeno
Azu vs PointiBoi: AW
GmanStreams vs HuntingX: AW
ClownCatLeague Ro32
Friday 3rd July, 15GMT: Ro32 IYIyth vs Loop (Finally)
Sunday 5th July, 09GMT: Ro32 Hilariano vs Nico77
Monday 6th July, 17GMT: Ro32 PointiBoi vs Tarsiz
Monday 6th July, 18GMT: Ro32 GmanStreams vs Lowerty
Tuesday July 7th, 06GMT: Ro32 VAAAAAAAAAAAAAAT vs LyFboothman1
Wednesday 8th July, 19GMT: Ro32 DeineMoM vs Lidakor
Thursday 9th July, 18GMT: Ro32 andae23 vs Revolter
Friday 10th July, 15GMT: Ro32 Chrazini vs LoVeCrAfT
Friday 10th July, 19GMT: Ro32 Gyeseongyeon vs Kigo: AW
Saturday 11th July, 20GMT: Ro32 enmipho vs YoungPanda95
Sunday 12th July, ~23GMT: Ro32 Akeno vs Nishank
Cyborg vs Ragnar_mars: AW
Ivan vs Jarosa: AW
EleuieseKa vs Azu: AW
Regal vs Ragdoll: AW
HuntingX vs RandomWeapons: AW
Friday 3rd July, 15GMT: Ro32 IYIyth vs Loop (Finally)
Sunday 5th July, 09GMT: Ro32 Hilariano vs Nico77
Monday 6th July, 17GMT: Ro32 PointiBoi vs Tarsiz
Monday 6th July, 18GMT: Ro32 GmanStreams vs Lowerty
Tuesday July 7th, 06GMT: Ro32 VAAAAAAAAAAAAAAT vs LyFboothman1
Wednesday 8th July, 19GMT: Ro32 DeineMoM vs Lidakor
Thursday 9th July, 18GMT: Ro32 andae23 vs Revolter
Friday 10th July, 15GMT: Ro32 Chrazini vs LoVeCrAfT
Friday 10th July, 19GMT: Ro32 Gyeseongyeon vs Kigo: AW
Saturday 11th July, 20GMT: Ro32 enmipho vs YoungPanda95
Sunday 12th July, ~23GMT: Ro32 Akeno vs Nishank
Cyborg vs Ragnar_mars: AW
Ivan vs Jarosa: AW
EleuieseKa vs Azu: AW
Regal vs Ragdoll: AW
HuntingX vs RandomWeapons: AW
ClownCatLeague Ro64
Tuesday 30th June, 06GMT: Ro64 Lowerty vs Skywalker1729
Thursday 2nd July, 15GMT: Ro64 Loop (Finally) vs MJBond
Saturday 4th July, 17GMT: Ro64 Azu vs The Drunk Russian
Saturday 4th July, 19GMT: Ro64 Ragdoll vs Exeter: AW
Sunday 5th July, 18:30GMT: Ro64 Viva La Omer vs Nishank: AW (technical problems)
Monday 6th July, 02GMT: Ro64 lautreamont_ vs Ragnar_mars
Ro64 Turup_BAoE vs LoVeCrAfT: AW
Ro64 Revolter vs MightyBeko: AW
Ro64 0815 vs LyfBoothman1: AW
Tuesday 30th June, 06GMT: Ro64 Lowerty vs Skywalker1729
Thursday 2nd July, 15GMT: Ro64 Loop (Finally) vs MJBond
Saturday 4th July, 17GMT: Ro64 Azu vs The Drunk Russian
Saturday 4th July, 19GMT: Ro64 Ragdoll vs Exeter: AW
Sunday 5th July, 18:30GMT: Ro64 Viva La Omer vs Nishank: AW (technical problems)
Monday 6th July, 02GMT: Ro64 lautreamont_ vs Ragnar_mars
Ro64 Turup_BAoE vs LoVeCrAfT: AW
Ro64 Revolter vs MightyBeko: AW
Ro64 0815 vs LyfBoothman1: AW
Last edited: