Time for the next episode of AoE News!
General Announcements:
Upcoming Tournament games:
Luckily for me I don't have to compile a list of all games since the tournament organizers already make a list:
Good AoEZone topics:
LotH2: Interview with Spring
Differences in activity between AoCZone and AoEZone
Civ Strategies: Celts
Discussions about the games in Nili's Apartment Cup
Ro16 and Ro8 Discussion of the ECL Europe East 1v1 tournament
Civ Strategies: Chinese
Interview with FeAge
LotH2: Interview with Spaden
YouTube uploads:
Here I'll show the YouTube uploads that are specifically made for YouTube and not too long, so no POV games and casted games.
General Announcements:
- TyRanT become Team Secret
- AoETools is updated to version 3.1.0.3
- RTS League announces first Rise of the Rajas Season
- WK bug with Battle Elephants discovered
- HD Open Beta Launched which fixes the ELO Bug
Brackets
Winner Bracket Finals:
TheViper, DauT & Tatoh 4-1 TheMax & Villese
Loser Bracket Round 2:
Cl & Tim 2-3 Yo & vivi
ACCM & CooL 0-3 Nicov & MbL
Winner Bracket Finals:
TheViper, DauT & Tatoh 4-1 TheMax & Villese
Loser Bracket Round 2:
Cl & Tim 2-3 Yo & vivi
ACCM & CooL 0-3 Nicov & MbL
Brackets
Winner Bracket Finals:
GergisKan & Lotario 1-4 Bulletchen & Marauder
Loser Bracket Round 2:
OLADUSHEK & Lastman 2-3 Chirris & Mibel
TiTaNNN, pelonchas & as_kan_arg 0-AW FunnyTamTam & Hannibal
Loser Bracket Round 3:
Chirris & Mibel 3-1 FunnyTamTam & Hannibal
Loser Bracket Finals
GergisKan & Lotario 4-2 Chirris & Mibel
Winner Bracket Finals:
GergisKan & Lotario 1-4 Bulletchen & Marauder
Loser Bracket Round 2:
OLADUSHEK & Lastman 2-3 Chirris & Mibel
TiTaNNN, pelonchas & as_kan_arg 0-AW FunnyTamTam & Hannibal
Loser Bracket Round 3:
Chirris & Mibel 3-1 FunnyTamTam & Hannibal
Loser Bracket Finals
GergisKan & Lotario 4-2 Chirris & Mibel
Brackets
Qualification Round 2:
stefan 1-2 herb
MetalRTS 2-0 ragnar_mars
Zaid 0-AW Riverplation
Qualification Round 3:
herb 1-2 water_hk
Whoop 2-0 Erge
chart 2-0 Andorin
Spring 2-0 Rogier505
Cong4ever 0-2 Whitecourt
AngelinaJolie 1-2 Spaden
Stark 2-0 Influenza
Daniel 0-2 komtan
LaaaaaN AW-0 Fallstar
cloud 2-1 MetalRTS
Zuppi 2-0 noboru43
Twigg 2-1 LK_SkyWalkeR
StrayDog AW-0 Naruto
DraConT 2-0 Levi
xiaofan 2-0 Riverplation
jaxis_ksee 0-AW MrRay
Qualification Round 4:
water_hk vs Whoop has to be played
chart 1-2 Spring
Whitecourt 0-2 Spaden
Stark 1-2 komtan
LaaaaaN 2-0 cloud
Zuppi 2-0 Twigg
StrayDog vs DraConT has to be played
xiaofan vs MrRay has to be played
Qualification Round 2:
stefan 1-2 herb
MetalRTS 2-0 ragnar_mars
Zaid 0-AW Riverplation
Qualification Round 3:
herb 1-2 water_hk
Whoop 2-0 Erge
chart 2-0 Andorin
Spring 2-0 Rogier505
Cong4ever 0-2 Whitecourt
AngelinaJolie 1-2 Spaden
Stark 2-0 Influenza
Daniel 0-2 komtan
LaaaaaN AW-0 Fallstar
cloud 2-1 MetalRTS
Zuppi 2-0 noboru43
Twigg 2-1 LK_SkyWalkeR
StrayDog AW-0 Naruto
DraConT 2-0 Levi
xiaofan 2-0 Riverplation
jaxis_ksee 0-AW MrRay
Qualification Round 4:
water_hk vs Whoop has to be played
chart 1-2 Spring
Whitecourt 0-2 Spaden
Stark 1-2 komtan
LaaaaaN 2-0 cloud
Zuppi 2-0 Twigg
StrayDog vs DraConT has to be played
xiaofan vs MrRay has to be played
Group Stage:
Brackets
Liereyy 4-0 JorDan_23
Tatoh 4-0 DauT
MbL 4-3 TheViper
Tatoh 4-2 JorDan_23
MbL 4-0 DauT
TheViper 4-2 Liereyy
MbL 4-2 Tatoh
TheViper 4-0 JorDan_23
Liereyy 4-1 DauT
TheViper 4-1 DauT
5th place match:
Tatoh 4-1 JorDan_23
4th place match:
MbL 4-1 Tatoh
3rd place match:
Liereyy 5-0 MbL
Grand Finals:
TheViper 5-2 Liereyy
Brackets
Liereyy 4-0 JorDan_23
Tatoh 4-0 DauT
MbL 4-3 TheViper
Tatoh 4-2 JorDan_23
MbL 4-0 DauT
TheViper 4-2 Liereyy
MbL 4-2 Tatoh
TheViper 4-0 JorDan_23
Liereyy 4-1 DauT
TheViper 4-1 DauT
5th place match:
Tatoh 4-1 JorDan_23
4th place match:
MbL 4-1 Tatoh
3rd place match:
Liereyy 5-0 MbL
Grand Finals:
TheViper 5-2 Liereyy
Round Robin:
PL_Fredzio 1-0 c3mbrich
Stoneplease_k0m 0-1 PL_Patriot
PL_Patriot 1-0 PL_Fredzio
c3mbrich 0-1 Stoneplease_k0m
Stoneplease_k0m 0-1 PL_Fredzio
c3mbrich 1-0 PL_Patriot
PL_Fredzio 1-0 c3mbrich
Stoneplease_k0m 0-1 PL_Patriot
PL_Patriot 1-0 PL_Fredzio
c3mbrich 0-1 Stoneplease_k0m
Stoneplease_k0m 0-1 PL_Fredzio
c3mbrich 1-0 PL_Patriot
Brackets
Round of 16:
CooL 0-2 DauT
Hera 0-2 Liereyy
vivi 2-0 LoveCheng
dogao 2-1 TheMax
ACCM 1-2 TheViper
Melkor 2-1 Hearttt
xiaofan 0-2 Mr_Yo
Miguel 1-2 Zuppi
Round of 8:
DauT 0-2 Liereyy
vivi 2-1 dogao
TheViper 2-0 Melkor
Yo 2-0 Zuppi
Round of 16:
CooL 0-2 DauT
Hera 0-2 Liereyy
vivi 2-0 LoveCheng
dogao 2-1 TheMax
ACCM 1-2 TheViper
Melkor 2-1 Hearttt
xiaofan 0-2 Mr_Yo
Miguel 1-2 Zuppi
Round of 8:
DauT 0-2 Liereyy
vivi 2-1 dogao
TheViper 2-0 Melkor
Yo 2-0 Zuppi
Luckily for me I don't have to compile a list of all games since the tournament organizers already make a list:
- ECL Europe East 1v1 Event SemiFinals and Grand Finals: Saturday 28th of July 14 GMT
- DauT vs Edie Bo7 Showmatch presented by ArtoftheTroll
- Upcoming games for Nomad BattleGrounds
- Upcoming games for Legacy of the Huns 2
- Upcoming games for Weekend Smackdown
Good AoEZone topics:
LotH2: Interview with Spring
Differences in activity between AoCZone and AoEZone
Civ Strategies: Celts
Discussions about the games in Nili's Apartment Cup
Ro16 and Ro8 Discussion of the ECL Europe East 1v1 tournament
Civ Strategies: Chinese
Interview with FeAge
LotH2: Interview with Spaden
YouTube uploads:
Here I'll show the YouTube uploads that are specifically made for YouTube and not too long, so no POV games and casted games.
Last edited by a moderator: